Sprawdzenie VIN

Jak sprawdzić samochód używany?

Zakup samochodu używanego, zwłaszcza z niesprawdzonego i niezweryfikowanego źródła to zawsze spore ryzyko. Dlatego tak ważna jest jego wcześniejsza weryfikacja. Pomaga w tym numer indywidualny nadwozia określany potocznie numerem VIN. Jego sprawdzenie nic nie kosztuje, a raporty dla auta o danym numerze VIN zamówione w serwisie VIN-Info pozwalają uchronić przed zakupem samochodu wraku, a nawet pojazdu pochodzącego z kradzieży.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN, a w zasadzie Vehicle Identification Number to numer identyfikacyjny pojazdu. Każdy wyprodukowany pojazd ma swój własny i niepowtarzalny numer VIN, dzięki czemu w postaci raportu poznać można dokładną historię samochodu używanego. Raport zamówiony w serwisie VIN-Info zawiera w sobie:

Dlaczego warto przed zakupem weryfikować samochód używany po numerze VIN?

Rozkodowanie numeru VIN to ogromna dawka informacji o interesującym nabywcę samochodzie. Raport VIN pozwala w prosty sposób porównać znajdujące się w nim informacje z tym, co sprzedawca umieścił w ogłoszeniu o sprzedaży pojazdu. Jeśli okaże się, że stan faktyczny nie zgadza się z tym, co jest zawarte w raporcie, najprawdopodobniej jest to handlarz lub sprzedawca, który nie jest szczery i ma coś do ukrycia. Na ogół wiąże się to ze złym stanem technicznym pojazdu lub sprzedażą samochodu powypadkowego. Najczęstsze oszustwa, które stosują sprzedawcy to:

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer VIN samochodu znajduje się w kilku miejscach, a mianowicie:

Poza tym numer VIN może być nabity. W takiej formie występować może na: komorze silnika, prawej stronie ramy nośnej i przy prawym przednim nadkolu.

UWAGA!!!

Numeru VIN nie trzeba szukać osobiście przy oględzinach auta. Jeśli sprzedawca nie umieścił go w ogłoszeniu, co ma jednak miejsce coraz częściej, o taki numer należy poprosić. Sprzedawca, który nie ma nic do ukrycia, nie powinien mieć problemów z podaniem takiego numeru klientowi zainteresowanemu nabyciem pojazdu.

Jak pozyskać Raport Historii Pojazdu na podstawie numeru VIN?

Raport VIN stworzony na podstawie numeru nadwozia uzyskać można na dwa sposoby:

Szukając sobie na rynku wtórnym, najlepszą opcją jest połączenie raportów CEPiK i VIN-Info.pl. Do bazy CEPiK warto zajrzeć dlatego, że raport z tego podmiotu jest całkowicie darmowy. Z kolei Raport Historii Pojazdu w serwisie VIN-Info.pl zawiera w sobie znacznie szerszą liczbę informacji przydatnych w weryfikacji sprzedawcy i samochodu. Pozwala to je porównać i mieć pewność co do stanu technicznego pojazdu oraz jego przeszłości, a warto być przezornym, ponieważ zakup samochodu, który jest w złym stanie technicznym czy też auta pochodzącego z kradzieży może oznaczać poważną stratę finansową.

X
ZAMKNIJ

Administratorem Twoich danych jest VIN-Info Sp. z o.o. (ul. Modelarska 18, 40-142 Katowice, Polska, ).
Możemy przetwarzać Twoje dane (adres IP, dane o przeglądarce i systemie operacyjnym oraz przybliżona lokalizacja): na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów do celów statystycznych i zarządzania stroną, przez okres do zakończenia analizy statystyk, nie dłużej niż przez 3 lata od roku, w którym uzyskano dane; na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów w celu marketingu bezpośredniego usług własnych, przez okres funkcjonowania strony lub do wycofania zgody. Współpracujemy z: firmami marketingowymi, wyszukiwarkami internetowymi, portalami społecznościowymi, firmami udostępniającymi narzędzia do badań statystycznych i obsługi portali społecznościowych, firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE.

Udostępnienie nam danych nie jest obowiązkowe, jednak bez ich podania strona może nie funkcjonować prawidłowo. Masz prawo dostępu do danych dotyczących Twojej osoby, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Możesz w dowolnym momencie cofnąć udzieloną zgodę na przetwarzanie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Strona może używać plików cookies i innych podobnych technologii we wspomnianych celach. Zgoda na ich używanie wyrażana jest za pośrednictwem ustawień wybranych przez Ciebie w przeglądarce. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych i ustawieniach przeglądarki znajduje się w [Polityce Prywatności].