Sprawdzenie VIN

Jak sprawdzić samochód używany?

Zakup samochodu używanego, zwłaszcza z niesprawdzonego i niezweryfikowanego źródła to zawsze spore ryzyko. Dlatego tak ważna jest jego wcześniejsza weryfikacja. Pomaga w tym numer indywidualny nadwozia określany potocznie numerem VIN. Jego sprawdzenie nic nie kosztuje, a raporty dla auta o danym numerze VIN zamówione w serwisie VIN-INFO pozwalają uchronić przed zakupem samochodu wraku, a nawet pojazdu pochodzącego z kradzieży.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN, a w zasadzie Vehicle Identification Number to numer identyfikacyjny pojazdu. Każdy wyprodukowany pojazd ma swój własny i niepowtarzalny numer VIN, dzięki czemu w postaci raportu poznać można dokładną historię samochodu używanego. Raport zamówiony w serwisie VIN-INFO zawiera w sobie:

Dlaczego warto przed zakupem weryfikować samochód używany po numerze VIN?

Rozkodowanie numeru VIN to ogromna dawka informacji o interesującym nabywcę samochodzie. Raport VIN pozwala w prosty sposób porównać znajdujące się w nim informacje z tym, co sprzedawca umieścił w ogłoszeniu o sprzedaży pojazdu. Jeśli okaże się, że stan faktyczny nie zgadza się z tym, co jest zawarte w raporcie, najprawdopodobniej jest to handlarz lub sprzedawca, który nie jest szczery i ma coś do ukrycia. Na ogół wiąże się to ze złym stanem technicznym pojazdu lub sprzedażą samochodu powypadkowego. Najczęstsze oszustwa, które stosują sprzedawcy to:

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer VIN samochodu znajduje się w kilku miejscach, a mianowicie:

Poza tym numer VIN może być nabity. W takiej formie występować może na: komorze silnika, prawej stronie ramy nośnej i przy prawym przednim nadkolu.

UWAGA!!!

Numeru VIN nie trzeba szukać osobiście przy oględzinach auta. Jeśli sprzedawca nie umieścił go w ogłoszeniu, co ma jednak miejsce coraz częściej, o taki numer należy poprosić. Sprzedawca, który nie ma nic do ukrycia, nie powinien mieć problemów z podaniem takiego numeru klientowi zainteresowanemu nabyciem pojazdu.

Jak pozyskać Raport Historii Pojazdu na podstawie numeru VIN?

Raport VIN stworzony na podstawie numeru nadwozia uzyskać można na dwa sposoby:

Szukając sobie na rynku wtórnym, najlepszą opcją jest połączenie raportów CEPiK i vin-info.pl. Do bazy CEPiK warto zajrzeć dlatego, że raport z tego podmiotu jest całkowicie darmowy. Z kolei Raport Historii Pojazdu w serwisie vin-info.pl zawiera w sobie znacznie szerszą liczbę informacji przydatnych w weryfikacji sprzedawcy i samochodu. Pozwala to je porównać i mieć pewność co do stanu technicznego pojazdu oraz jego przeszłości, a warto być przezornym, ponieważ zakup samochodu, który jest w złym stanie technicznym czy też auta pochodzącego z kradzieży może oznaczać poważną stratę finansową.