Co to jest VIN?

VIN (Vehicle Identification Number) potocznie NUMER NADWOZIA jest złożonym zestawem znaków, który zostaje nadany pojazdowi przez producenta w celu jego identyfikacji. Istnieje norma ISO 3779 - 1983, która określa treść i budowę numeru identyfikacyjnego pojazdu, dzięki czemu może zostać stworzony jednolity dla całego świata system numerów identyfikacyjnych pojazdów samochodowych.

Tabliczka znamionowa

VIN składa się z trzech części:

VIN jest konstrukcją alfanumeryczną, z wyjątkiem ostatnich czterech znaków. Dopuszcza się używanie następujących dużych liter łacińskich i cyfr arabskich: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 0 A B C D E F G H J K L M N P R S T U V W X Y Z.

Zezwala się producentom na zamieszczanie znaków oddzielających części VIN-u, WIM, VIS o ile nie są w/w znakami lub takimi, które z w/w znakami można pomylić. Znaki oddzielające nie mogą jednak być używane w dokumentach. Zamieszczony na lub w pojeździe VIN powinien być przedstawiony w jednym lub dwóch wierszach bez miejsc pustych, przy czym ciągłość trzech poszczególnych członów VIN-u, WIM, VDS, VIS nie może być zakłócona. W dokumentach należy podawać VIN jednym ciągiem w jednej linijce.

Opis pojęcia i znaczenia VIN-u podano na podstawie normy ISO 3779 (1983).
Chcesz wiedzieć więcej o Numerze VIN - wejdź na stronę NUMER VIN

Gdzie znajdę numer VIN?

Numer VIN zwany potocznie również Numerem Nadwozia to ciąg cyfr i liter, dzięki któremu można przeprowadzić weryfikację pojazdu. Wiele pytań ze strony naszych Klientów dotyczy tego, w jakim miejscu samochodu można taki numer znaleźć. Tych jest akurat kilka.

W pierwszej kolejności zajrzeć należy do dowodu rejestracyjnego pojazdu, gdzie numer VIN znajdować się powinien pod pozycją E. Znaleźć można go również w dokumentach ubezpieczeniowych, a więc na przykład polisie OC czy książce serwisowej pojazdu. Numer VIN w powyższych dokumentach powinien być identyczny z tym wybitnym na tabliczce znamionowej, którą znajdziemy w aucie. W samochodzie ma ona kilka różnych lokalizacji. Wiele zależy tutaj od marki. Różni producenci montują tabliczki znamionowe w różnych miejscach. Najczęściej jej umiejscowienie znajduje się okolicy silnika lub na desce rozdzielczej po stronie kierowcy. Nie jest to jednak żadna reguła. Inne miejsca, gdzie znajdować się może tabliczka znamionowa to:

Problemy ze znalezieniem numeru VIN

Podejrzenia Klienta, który chce nabyć pojazd, powinien wzbudzić fakt, że właściciel sprzedawanego pojazdu nie potrafi podać numeru VIN oraz wskazać umieszczenia tabliczki znamionowej na jego karoserii. Wówczas w celu odczytania takiego numeru właścicielowi takiego pojazdu zaproponować należy wizytę na najbliższym posterunku policji, na którym odczytać spróbują go funkcjonariusze.

Podobne działanie należy zaproponować, kiedy numer VIN jest nieczytelny lub nie zgadza się z tym, który znajduje się w dokumentach. Oznaczać to wówczas może, że samochód pochodzi z kradzieży. Inny powód umieszczenia dwóch całkiem różnych numerów VIN w dokumentach i na karoserii to naprawa pojazdu z użyciem całych elementów, na których znajdował się taki numer.

X
ZAMKNIJ

Administratorem Twoich danych jest VIN-Info Sp. z o.o. (ul. Modelarska 18, 40-142 Katowice, Polska, ).
Możemy przetwarzać Twoje dane (adres IP, dane o przeglądarce i systemie operacyjnym oraz przybliżona lokalizacja): na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów do celów statystycznych i zarządzania stroną, przez okres do zakończenia analizy statystyk, nie dłużej niż przez 3 lata od roku, w którym uzyskano dane; na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów w celu marketingu bezpośredniego usług własnych, przez okres funkcjonowania strony lub do wycofania zgody. Współpracujemy z: firmami marketingowymi, wyszukiwarkami internetowymi, portalami społecznościowymi, firmami udostępniającymi narzędzia do badań statystycznych i obsługi portali społecznościowych, firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE.

Udostępnienie nam danych nie jest obowiązkowe, jednak bez ich podania strona może nie funkcjonować prawidłowo. Masz prawo dostępu do danych dotyczących Twojej osoby, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Możesz w dowolnym momencie cofnąć udzieloną zgodę na przetwarzanie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego na podstawie zgody przed jej cofnięciem. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Strona może używać plików cookies i innych podobnych technologii we wspomnianych celach. Zgoda na ich używanie wyrażana jest za pośrednictwem ustawień wybranych przez Ciebie w przeglądarce. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych i ustawieniach przeglądarki znajduje się w [Polityce Prywatności].