Sprawdzenie zadłużenia pojazdu – weryfikacja zastawów sądowych

Sprawdzenie zastawu sądowego – czy warto?

Weryfikacja zastawu sądowego to ważna lecz pomijana czynność przy zakupie pojazdu. Zweryfikuj zastaw sądowy na pojeździe i uchroń się przed utratą pojazdu.

“Zastaw sądowy”, spotykamy również pod potoczną nazwą auto zastawa czy zastawa samochód. Pod tymi dwoma niewiele mówiącymi słowami kryje się bardzo ważny dokument, który może zaważyć na własności pojazdu, a nawet wygenerować nieprzewidziane koszty.

Najprościej mówiąc zastaw sądowy, jest to sposób zabezpieczenia pożyczki i jest ustanawiany na pojeździe. Konstrukcją może przypominać hipotekę. Jednak przedmiotem zastawu nie jest nieruchomość - czyli np. mieszkanie, tylko samochód. Pożyczkobiorca biorąc pożyczkę zabezpiecza jej spłatę swoim samochodem. Pożyczkobiorcą może być osoba prywatna jak i firma.

Jeżeli w następstwie różnych nieprzewidzianych wydarzeń lub celowo pożyczka nie będzie spłacana, to podmiot który tę pożyczkę dał, np. bank, ma prawo zająć - czyli przejąć zastaw pod który została ona wydana. W tym przypadku jest to samochód. I nie ma tu najmniejszego znaczenia, że samochód zmienił właściciela. Zobowiązanie zostało zaciągnięte i należy je spłacić.

Pechowy nabywca samochodu, który o niczym nie wiedział jest z góry na przegranej pozycji wobec banku czy innego podmiotu będącego w tym przypadku właścicielem zastawu. Będzie miał do wyboru: albo odda zaciągnięty dług albo utraci auto.

Oszukany nowy właściciel auta może jedynie dochodzić swoich praw od poprzedniego właściciela pojazdu, jeżeli udowodni mu celowe wprowadzanie w błąd i świadomą sprzedaż obciążonego auta w celu pozbycia się przedmiotu zastawu i osiągnięcia korzyści majątkowych.

Z tego powodu tak ważne jest sprawdzenie zastawu sądowego jeszcze przed nabyciem pojazdu.

Poniżej prezentujemy przykładową weryfikację z Rejestru Zastawów Sądowych.

weryfikacja zastawu sądowego

Odpisy z rejestru zastawów - gdzie uzyskać informacje?

Odpis z Rejestru Zastawów Sądowych nie jest trudny do uzyskania.

Zaświadczenie można uzyskać z Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych wypełniając odpowiedni wniosek. W tym celu trzeba się udać do właściwego oddziału sądu i złożyć osobiście pisemne zapytanie przy pomocy odpowiedniego formularza.

Jednak o wiele łatwiej sprawdzisz zastaw za pośrednictwem strony vin-info.pl. Wystarczy, że zaznaczysz odpowiednią opcję podczas zakupu raportu, Lub dokupisz go po zalogowaniu się na swoje konto.

Wszystko to zrobisz siedząc w domu przed komputerem lub korzystając ze smartfona. Wynik weryfikacji dostępny jest zazwyczaj już w następnym dniu roboczym. Otrzymasz jednoznaczną odpowiedź dotyczącą wyniku weryfikacji. Będzie ona pozytywna lub negatywna.

Sprawdzenie rejestru zastawów sądowych uchroni cię przed popełnieniem bardzo kosztownej pomyłki. Powinieneś to zlecić, szczególnie gdy samochód jest w bardzo okazyjnej cenie, a sprzedawcy zależy na jego szybkiej sprzedaży. Takie oferty mają zazwyczaj drugie dno i jednym z nich niewątpliwie może być zastaw ustanowiony na pojeździe.